ترمیم دندان با کامپوزیت

یکی از موادی که امروزه در دنیای دندانپزشکی بسیار پر کاربرد است ، کامپوزیت ها هستند. کامپوزیت دندان به موادی خمیر مانندهمرنگ دندان می گویند که دندانپزشکدندانپزشک با استفاده از آن دندان های پوسیده ، شکسته ، ترک خورده یا … را ترمیم می کند.

 

کامپوزیت چیست؟

ماده کامپوزیت نوعی رزین است که با درجات مختلفی از استحکام، پالیش پذیری و ضریب شکست نوری ساخته می شود.

استفاده از کامپوزیت در ترمیم ها؛ درمان های زیبایی، سریع، ماندگار، مطمئن و تقریبا بدون ضرر می باشد و به دلیل اینکه در اکثر موارد بدون تراش دندان انجام می شود ، به دندان ها آسیب نمی زند.

ترمیم کامپوزیت بدون نیاز به دخالت لابراتوار, توسط دندانپزشک, به کمک تکنیکی بسیار حساس و با توجه به رنگ دندان بر روی دندان قرار داده می شود، سپس در اثر تاباندن نور با طول موج مخصوص و مشخص سفت و سخت شده و بعد از پالیش کردن شبیه بافت و فرم دندان می شود.

ترمیم کامپوزیت

 

بیشترین منطقه انجام ترمیم کامپوزیت, دندان های جلو می باشد که به منظور پر کردن های جزئی، برطرف کردن ایرادات و زیباتر کردن دندان ها انجام می شود. در این بین تقاضا برای کامپوزیت دندان هایی جلویی(قدامی) برای سفید و یکدست کردن دندان که اصطلاحا به آن لبخند هالیوودی می گویند، زیاد است؛ این کار برای حداقل 10 دندان جلویی فک بالا، انجام می شود. بهترین و زیباترین حالت زمانی بدست می آید که، کامپوزیت برای 10 دندان جلویی بالا و 10 دندان جلویی پایین انجام شود.

اگر لثه نیاز به درمان داشته باشد باید از قبل از انجام درمان زیبایی جراحی های لثه صورت گیرداما باید در نظر داشت ، وقتی از کامپوزیت برای تمامی دندان های جلویی استفاده شود، ممکن است محدودیت ها و عوارض بیشتری را برای فرد به دنبال داشته باشد.

اگر انجام کامپوزیت از نظر اکلوژن یعنی (طرز قرار گرفتن دو فک و دندان بر روی یکدیگر) برای فرد صلاح نباشد روش ارتودنسی به او پیشنهاد می شود.

 

 

طول عمر کامپوزیت دندان

کامپوزیت جزء یکی از با دوام ترین و ماندگار ترین درمان های زیبایی دندانپزشکی محسوب می شوند.

کامپوزیت هایی که اخیرا مورد استفاده قرار می گیرند، به دلیل به کارگیری تکنولوژی نانو در آنها فاقد تخلخل بوده که از شدت رنگ پذیری آنها کاسته و علاوه بر آن بسیار مقاوم بوده و موجب شده طول عمر این کامپوزیت ها بالاتر رود.

اما ممکن است با گذشت زمان تغییر رنگ داده و یا اینکه آسیب ببیند.

فاکتورهای متعددی در طول عمر کامپوزیت دندان موثرند. عادت های رفتاری و غذایی فرد، رعایت بهداشت و نحوه انجام مراقبت های پس از درمان از جمله این عوامل تاثیر گذار هستند.

بهتر است فرد بعد از استفاده از این روش در درمان دندان خود، به منظور معاینه دوره ای در زمان های توصیه شده (معمولا هر 6 ماه یک بار) به دندانپزشک خود مراجعه نماید؛ چون امکان دارد کامپوزیت ها به ترمیم نیاز داشته باشند که با مراجعه به موقع می توانید نسبت به ترمیم و درمان اقدام کنید.

درصورتی که بنا به هردلیلی دندان دچار آسیب و صدمه شد و یا تغییر رنگ پیدا کرد می توان نسبت به تعویض و یا ترمیم کامپوزیت اقدام نمود.

طول عمر کامپوزیت رابطه‌ی بسیار مستقیمی با مراقبت‌های فردی و رعایت بهداشت دهان و دندان دارد.

همچنین انجام ندادن بعضی اعمال مانند گاز زدن ته دیگ  و غذاهای سفت و جویدن یخ به طور بسیار چشمگیری بر روی طول عمر دندان تاثیر مستقیم دارد و به طول عمر کامپوزیت دندان اضافه می‌کند.

لازم به ذکر است که اگر کامپوزیت دندان دچار پوسیدگی یا پریدگی شود به راحتی توسط دندانپزشک قابل ترمیم است.

 

 

مراحل انجام ترمیم کامپوزیت

گر بخواهیم مراحل انجام کامپوزیت دندان را به طور خلاصه بیان کنیم می توان گفت:

در ابتدا دندان ها به طور کامل تمیز می شوند تا سطح تمیز و بدون جرم برای قرار دادن کامپوزیت آماده شود.
سپس دندان ها کاملا خشک و تمیز شده به طوری که هیچ گونه رطوبت ، خون و بزاق بر روی دندان وجود نداشته باشد.
در مرحله بعدی با کمک مواد اسیدی سطح دندان را متخلخل می کنند. این کار در چسبیدن کامپوزیت بسیار تاثیر گذار است.
سپس چسب مخصوص بر روی سطح دندان زده می شود و مواد خمیری کامپوزیت به آرامی روی آن قرار داده می شود.
در این مرحله دندانپزشک پرتو نوری را با طول موج مخصوص به کامپوزیت ونیر می تاباند ، این نور مواد را فعال و سخت می کند.
در پایان با پالیش کامپوزیت، فرم دلخواه و مناسب دندان به دست می آید.

 

روش مراقبت از دندان های کامپوزیت شده

  1. برای مراقبت از دندان ها به صورت مرتب مسواک بزنید.
  2. مسواک به تنهایی قادر به نظافت فواصل بین دندانی نیست پس بهتر است از نخ دندان استفاده کنید.
  3. دقت داشته باشید که خوردن مواد غذایی سفت می تواند به دندان های کامپوزیت شده ، آسیب وارد کند و آن ها را دچار ساییدگی نماید.
  4. بعد از خوردن مواد غذایی مانند چای و قهوه و یا خوراکی های دارای مواد رنگی دندان های خود را مسواک کنید، زیرا کامپوزیت ها نیز خاصیت رنگ پذیری دارند و دچار تغییر رنگ می شوند .
  5. از دهانشویه هایی که دندانپزشک توصیه می نماید استفاده کنید ؛ چون برخی از دهانشویه ها می توانند موجب تغییر رنگ کامپوزیت ها شوند.

 

 مزایا استفاده از کامپوزیت

در این روش چون دندان ها تراش داده نمی شوند و در صورت نیاز به تراش دادن دندان، این کار در اندازه خیلی کم انجام می شود ، به دندان (مینا و عاج) آسیب وارد نمی شود.
در صورتی که کامپوزیت آسیب ببیند، قابلیت ترمیم دارد .
ترمیم کامپوزیت به آسانی و در مدت زمان کوتاه امکان پذیر است.
از استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به لمینیت(لامینیت) برخوردار است.
شکل و فرم ظاهری آن مشابه دندان طبیعی است.
به دلیل عدم نیاز به لابراتوار، هزینه و زمان درمان کاهش می یابد.

 

 

 

 

درد بعد از کامپوزیت دندان

بعد از انجام کامپوزیت به دلیل حساس شدن دندان ها ممکن است فرد به مدت چند روز حتی چند هفته، انواعی از درد را با درجات مختلف بسته به مقدار، نوع و محل ترمیم احساس کند.

ممکن است فرد درد کلی دندان داشته باشد یا اینکه به صورت منتشر در نیم فک مربوطه درد را احساس کند ، یا درد به دلیل حساس شدن دندانها به سرما و گرما ایجاد شود و یا اینکه درد حین جویدن بروز کند ؛ هریک از این دردها بنا به دلایلی بروز می کند.

حساسیت و درد کم تا چند روز کاملا طبیعی بوده و در اکثر مواقع دردها بعد از چند روز از بین می رود اما در صورتی که دردها شدید و ادامه دار و غیر قابل تحمل بود حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا با بررسی دندان ترمیم شده نسبت به رفع مشکل اقدام نماید.

برخی از دلایل ایجاد کننده درد عبارتند از:

حساسیت بعد از پرکردن دندان با کامپوزیت:

این مشکل می تواند به دلیل حساسیت زا بودن برخی مواد بروز کند؛ ضمن اینکه این مواد محرک به قسمتهای دیگر دندان نشت کرده ، به همین دلیل فرد احساس درد می کند.

حساس شدن دندانها به سرما و گرما :

اگر درد آزار دهنده باشد یا به صورت ضربان دار حس شود امکان دارد دندان به عصب کشی نیاز پیدا کرده باشد.

احساس درد حین جویدن:

امکان دارد دندان ترمیم شده بلند باشد با تنظیم اندازه دندان می توان مشکل را برطرف کرد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *